Serviceverkstad – Ängelholm

Välkommen till vår Serviceverkstad med kompetenta och engagerade medarbetare. Vi har auktorisation att utföra service och reparationer på Volvo personbilar samt Renault och Dacia person- och transportbilar.

Öppettider: månd – fred, 07:00 – 17:00. Du kan hämta din bil fram till kl 18:00 – din nyckel lämnas då ut av Receptionen mot uppvisande av legitimation, tel 0431-898 00. Tänk på att det vid detta tillfälle inte går att få någon information om den service- eller reparation som utförts eller om fakturan.

Dela upp din verkstadsfaktura

Med Volvokort kan du delbetala din verkstadsfaktura under 4 månader, helt ränte- och avgiftsfritt. Vill du betala under lite längre tid använder du kortets inbyggda kredit.

Våra Personliga Servicetekniker

Hos oss blir både du och din bil servad av en Personlig Servicetekniker (PST). En PST är en tekniker med spetskompetens som sköter ditt verkstadsärende från det att du bokar tid till dess att din bil är klar för hämtning.

Anders Magnusson

Personlig servicetekniker, Volvo Renault

0431-898 48

anders.magnusson@skanebil.se

0012_ANDERS_MAGNUSSON
Johan Eriksson

Personlig servicetekniker, Volvo & Renault

0431-898 67

johan.eriksson@skanebil.se

0010_JOHAN_ERIKSSON
Fredrik Arnason

Transportbilstekniker

0431-898 43

fredrik.persson@skanebil.se

0005_FREDRIK_PERSSON
Magnus P Jönsson

Personlig Servicetekniker, Volvo

0431-898 76

magnus.jonsson2@skanebil.se

0024_MAGNUS P_JONSSON
David Andersson

Personlig Servicetekniker, Volvo

0431-898 73

david.andersson@skanebil.se

0036_DAVID_ANDERSSON

Våra Verkstadscoacher

Patrik och Tomas är våra Verkstadscoacher som ansvarar för att arbetet i verkstan flyter på som det skall. De har ett nära samarbete med verkstadspersonalen, ger råd och instruktioner när det behövs och ser till att service och reparationer utförs enligt bilmärkenas protokoll. Både Patrik och Tomas har lång erfarenhet och djup kunskap om de bilmärken vi representerar.

Patrik Bengtsson

Verkstadscoach

0431-898 50

patrik.bengtsson@skanebil.se

patrik_bengtsson
Tomas Hall

Verkstadscoach

0431-898 78

tomas.hall@skanebil.se

tomas_hall

Vår servicechef

Vår servicechef Thord är ansvarig för Skånebils alla personbilsverkstäder och sitter med i Skånebil Personbilars ledningsgrupp.

Thord Eliasson

Servicechef

0431-898 41

thord.eliasson@skanebil.se

thord_eliasson