Ängelholm

Kontaktuppgifter och Öppettider

Skånebil Personbilar AB

Besöksadress
Transportg. 11
26271 ÄNGELHOLM
Postadress
Box 1155
262 22 ÄNGELHOLM
Tel: 0431 – 898 00
Fax: 0431 – 16658
skanebil@skanebil.se
Orgnr: 556594-3155
Bankgiro: 5585-6439
Plusgiro: 18 26 09-8

Bilförsäljning

Mån-Fre: 09:00 – 18:00
Lör: 10:00 – 14:00
Serviceverkstad
Mån-Fre: 07:00 – 17:00
Skadeverkstad
Mån-Fre: 07:00 – 16:00
Lunch: 11:45 – 12:30
Butiken
Mån-Fre: 08:00 – 18:00
Lör: 10:00 – 14:00
Semesterstängt v 28-29
Vi har stängt alla helgaftnar utom Trettondags- och Valborgsmässoafton då vi stänger kl. 17.00. Den 23/12 och den 30/12 stänger bilförsäljningen och butiken kl 17.00.
Skärtorsdag stänger vi kl.17. Långfredag-Annandag Påsk stängt.
Vi har stängt röda dagar (undantag speciella öppethelger, som vi då annonserar om).

Skånebil Lastvagnar är numera Finnvedens Lastvagnar. Information och kontaktuppgifter hittar ni här, Finnvedens Lastvagnar.


Växel och Reception

Marie-Louise Franzén

Receptionist

marie-louise.franzen@skanebil.se

HB7_4495S

Bilförsäljning

Håkan Persson

Säljare Volvo / Begagnat

0431-898 26

hakan.persson@skanebil.se

hakan_person
Maria Liljeqvist

Säljare Volvo / Begagnat

0431-898 28

maria.liljeqvist@skanebil.se

maria_liljeqvist
Carl Hoberg

Säljare Volvo / Begagnat

0431-898 22

carl.hoberg@skanebil.se

carl_hoberg
Max Nordberg

Säljare Volvo / Begagnat

0431-898 23

max.nordberg@skanebil.se

max_nordberg
Marcus Bäckström

Säljare Volvo / Begagnat

0431-898 18

marcus.backstrom@skanebil.se

Marcus_Backstrom_Volvo
Michael Gannås

Säljare Renault / Dacia / Begagnat

0431-898 27

michael.gannas@skanebil.se

michael_gannas
Niklas Paulsson

Transportbilssäljare, Försäljningschef Renault / Dacia / Begagnat

0431-898 21

niklas.paulsson@skanebil.se

niklas_paulsson
André Lövgren

Säljare Renault / Dacia / Begagnat

0431-898 25

andre.lovgren@skanebil.se

André glad
Markus Sonesson

Säljare Renault / Dacia / Begagnat

0431-898 24

markus.sonesson@skanebil.se

Markus mkt glad
Susanne Franke

Bilhallsvärd

0431-898 31

susanne.franke@skanebil.se

Susanne_Franke_
Camilla Karlsson

Biltestare

0431-898 29

camilla.karlsson@skanebil.se

HB7_4841S

Försäkringar

Katarina Slabiak

Försäkringsrepresentant

0431-898 32

katarina.slabiak@skanebil.se

Katarina_Slabiak
Caroline Bergman

Försäkringsrepresentant

0431-898 30

caroline.bergman@skanebil.se

Caroline_Bergman

Hertz Biluthyring

Rickard Kullberg

Skånebil Ängelholm

0431-898 33

Boka bil »

Sven-Erik Andersson

Ängelholm-Helsingborgs Flygplats

0431-242 70

Boka bil »

sven_eric

Serviceverkstad

Tomas Hall

Verkstadscoach

0431-898 78

tomas.hall@skanebil.se

tomas_hall
Patrik Bengtsson

Verkstadscoach

0431-898 50

patrik.bengtsson@skanebil.se

patrik_bengtsson
Anders Magnusson

Personlig servicetekniker, Volvo Renault

0431-898 48

anders.magnusson@skanebil.se

0012_ANDERS_MAGNUSSON
Johan Eriksson

Personlig servicetekniker, Volvo & Renault

0431-898 67

johan.eriksson@skanebil.se

0010_JOHAN_ERIKSSON
Fredrik Arnason

Transportbilstekniker

0431-898 43

fredrik.persson@skanebil.se

0005_FREDRIK_PERSSON
Thord Eliasson

Servicechef

0431-898 41

thord.eliasson@skanebil.se

thord_eliasson
Magnus P Jönsson

Personlig Servicetekniker, Volvo

0431-898 76

magnus.jonsson2@skanebil.se

0024_MAGNUS P_JONSSON
David Andersson

Personlig Servicetekniker, Volvo

0431-898 73

david.andersson@skanebil.se

0036_DAVID_ANDERSSON
Ny tekniker sökes!

Personlig Servictekniker, Volvo

0431-898 00

skanebil@skanebil.se

siluett

Skadeverkstad


Däck & Direktservice

Jim Ljunggren

Däckansvarig

0431-898 95

jim.ljunggren@skanebil.se

Jim_Däck

Butik/Bildelar

Ian Dellgren

Försäljningschef Bildelar

0431-898 60

ian.dellgren@skanebil.se

HB7_4521S
Magnus Hedman

Butiksansvarig

0431-898 61

magnus.hedman@skanebil.se

HB7_4682S
Sandra Pettersson

Butikssäljare

0431-898 62

sandra.pettersson@skanebil.se

Sandra_Pettersson_Butik

Grossistförsäljning

Lasse Klein

Grossistsäljare

0431-898 71

lars.klein@skanebil.se

lasse_klein
Kjell Jönsson

Grossistsäljare

0431-898 70

kjell.jonsson@skanebil.se

kjell_jonsson

Marknadsföring

Therese Plahn

Marknadsansvarig

0431-898 05

therese.plahn@skanebil.se

Therese Plahn Marknadsansvarig
Lisa Leijon

Volvokort/ Marknadssamordnare

0431-898 04

lisa.leijon@skanebil.se

lisa_leijon_marknadssamordnare